Barevné propojení mezi uměním a interiérem.

Gepubliceerd op 12 maart 2023 om 21:28

Chcete vědět něco víc o barvách? A jak nejlépe barevně sladit umění s interérem?

barvy

Nekonečné téma a mé velmi oblíbené.

Barvy dokáží předávat informace bez potřeby slov, jsou všude okolo nás. Vypovidají o naší osobnosti, vyvolávají v nás určité emoce a pocity, od radosti k neklidu, od uvolnění k nadšení.

Barvy mohou mít různý význam související s danou situací. V interiéreru a ve světě umění jsou barvy součástí dekorace, ktere mají velmi důležitou funkci a sílu k vytváření atmosféry.

Dokonce existuje i colorterapie.

 

 

Barva samozřejmě ovlivňuje celkový dojem interiéru vašeho domova. Například světlé barvy místnost zvětšují, zatímco tmavé barvy místnost zmenšují. Trik spočívá v nalezení správné rovnováhy mezi barvami ve vašem interiéru.

Víte tedy, které barvy se k sobě hodí a jakou atmosféru s nimi vytváříte v kombinaci i s uměním?

 

 

interiér

 

Paleta jemný odstínů, oblíbených barev již od 50tých let. Připomínají zmrzlinu, duhu, nebo lákavé nadýchané marchmallows.

Dobře se kombinují s bílou, „barvou“, která je často základem interiéru. Můžete je kombinovat velmi romanticky a sladce, jemné barvy mohou být i vkusným barevným doplňkem převážně šedého, bílého nebo dokonce černého interiéru pro pěkný kontrast. Nejlépe však vyniknou v kombinaci s přírodními materiály jako je dřevo. 

 

odstín, jas a sytost

 

  •  Odstín nebo tón, se obvykle myslí malá odchylka barvy
  • Jas nebo intenzita barvy
  • Sytost znamená intenzita barev. Pastelové barvy se nazývají nenasycené, protože obsahují hodně bílé barvy.

 

PASTELOVÉ BARVY

 

Ale nyní k barvičkám... Věděli jste, že vaše každá oblíbená barva se dá namíchat do pastelového odstínu?

pastelový odstín

získáte jednoduchým smícháním barvy s velkým množstvím, obvykle bílého pigmentu.

pastelové barvy

jsou na jednu stranu jemné, lehké a svěží. Ale na druhou stranu, pastely jsou také opravdu mocné! Stejně jako u jiných barev, i v pastelech rozlišujete mezi teplými a studenými podtóny.

 

Chcete si sami namichat pastelový odstín?

Mějte tedy na paměti, že čím více bílé do barvy přidáte, tím světlejší bude celek. Chcete,aby studená barva byla teplejší? Poté smíchejte krémově bílou. Nebo si možná chcete vytvořit pudrový pastel? Místo bílé pak použijte šedou.

                       teplé

Teplé pastelové odstíny mají teplý podtón: vzpomenout si můžete na zemité tóny, cihlově červenou, vanilkovou žlutou, krémově bílou nebo lososově růžovou

                     studené

tyto odstíny jsou například baby pink-růžová, světle ledová modrá, mátově zelená nebo zářivá lila-fialová barva. Sami si ji snadno zahřejete smícháním s teplejším odstínem.

přírodní pastelové barvy

jsou krásné, čisté a vyzařují jakýsi klid. Základem jsou známé přírodní barvy jako smetanová, písková, béžová. Jsou zde velmi skromně použité, ale nepůsobí nudně, protože k těmto jemným pastelům je přidána poutavější barva,například paletu zemitých barev.

 

 pastelové odstíny  jako akcent v Skandinávském stylu

Skandinávský design je o přirozenosti a jednoduchosti, kde jsou základními charakteristikami bílá barva, přinášející jednoduchou, stylovou eleganci, a dřevěné prvky, které vnáší do místnosti teplo.

Pastelový odstín vyzařuje teplo a klid, takže krásně splyne se zbytkem vašeho interiéru nejen s bytovým doplňkem, ale i s pomocí obrazu.

 

 

 


Reactie plaatsen

Reacties

Er zijn geen reacties geplaatst.